- Градусите обаче няма да са толкова високи, колкото през миналата. Без режим на водата, добри прогнози за реколтата
- Към 8 декември скиорите могат да атакуват пистите. Не е сигурно дали ще вали за Коледа
Очаква ни сравнително топла зима въпреки студа и виелиците, на които станахме свидетели в събота и неделя. Температурите ще са с около 1,5 градуса над нормата, коментира пред „24 часа – 168 истории“ климатологът от Софийския университет проф. Георги Рачев. След бурното захлаждане през уикенда предстои постепенно повишаване на градусите, допълва синоптикът от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) доц. Илиан Господинов.
И двете крайности са
изключени – за „горещини“
или за „ледников период“
Малка е вероятността сезонът да бъде чак толкова топъл като миналата година. Ще бъде малко по-студено. Едва ли ще стане и като през 2012 г. Българите може би не си спомнят, но тогава имаше 20 поредни ледени дни през февруари – с максимални температури под нулата, припомни проф. Рачев.
Астрономически тази зима ще настъпи на 22 декември и ще отстъпи на пролетта на 20 март догодина. Но за специалистите по атмосферни явления зимата заема най-студените месеци – декември, януари и февруари.
Очаква се първият от тях средно да е с нормални или типични за последните 30 години температури – между 0 и 3,5 градуса. Данните са средно за месеца, обяснява проф. Георги Рачев. Финалните 31 дни от годината ще започнат със сравнително по-хладно време в сравнение с последните седмици. Досега се радвахме на златна есен, като изключим няколко циклона. Те доведоха до снежна покривка в Северна България, особено във високите части на планините – над 2000 метра.
Януари 2024 г. ще продължи тенденцията от последните три зими – ще бъде по-топъл с около 1 градус над нормата. Очаква се
средната месечна
температура да бъде
между -2 и +1,5-2 градуса
Това е мнението и на Европейския глобален модел, и на Американския глобален модел.
Обикновено между двата екипа има разминаване в очакваните прогнози, като в крайна сметка се случва нещо средно между изчисленията на едните и другите. Но тази година те са удивително единодушни. Убедени са и че в България през февруари ще е с 1,5 градуса по-топло като средномесечна температура. Това важи и за целия район на Балканите.
Като обобщение проф. Рачев заяви, че се очертава хубав сезон, с по-висока от нормалната температура с около 1,5 градуса.
Прогнозите за повече валежи зависят от процесите, които ще доминират над Европа. Те са за повишена циклонална активност през зимния сезон. В първата половина на сезона ще бъдат главно над Западна и Северна Европа, коментира доц. Господинов. След средата на януари явленията, които ще носят влага и валежи, ще са повече над Южна Европа, където е и България.
След сухото лято и есен ноември беше първият, в който се изпълни нормата за валежи. Някъде даже валя два пъти над нормата – София, Предбалкана, Родопите.
Нормалното за Западна България е през януари например да паднат между 30 и 40 литра дъжд и сняг на кв. м, а сега ще бъдат с около 20% повече. Има такава вероятност, но всичко е въпрос на това кой сценарий ще се реализира, обяснява проф. Рачев.
Валежите особено във втората половина на сезона ще са около и над нормата в цяла Югоизточна Европа. Вероятността за сняг е по-голяма, коментира доц. Господинов. Особено в планините. Дори да предположим, че при по-топло време в низините няма да има сняг, на високото ще има.
Проф. Рачев очаква валежите през зимата като цяло да са в рамките на средностатистическите за последните 30 г. Те са между 110 до 180 литра на кв. м в низините и котловините, а в планините – над 200 литра на кв. м. Според доц. Господинов валежите ще са около и над обичайното за сезона. Скиорите ще могат да се радват на естествен сняг по пистите, допълва той.
На въпрос да очакваме ли сняг за Коледа, проф. Рачев обяви:
„Най-рано седмица
преди празниците
може да се предвиди
дали ще има снеговалеж. В неделя вече се образува снежна покривка, като в ниските части тя вече се стопи. Трайно остана на височина над 1500 – 2000 метра, което е добър показател.“ А доц. Господинов допълва, че не е изключено да има сняг в края на декември. Причината е, че към момента вероятността за циклонална активност през този период в района на Европа е голяма. А точно тези процеси водят до валежи, но е рано да се каже дали ще са точно по Коледа.
„Сравнително хладното време в планините ще даде възможност за запазването на натрупалата се покривка и може би на 8 декември ще може да караме малко ски – предполага проф. Рачев. А това е предпоставка за
по-ранен старт
на зимния сезон
Скиорите ще се зарадват, защото миналата година на пистата имаше 20 см, а останалата част беше хубава зелена трева.“
А тази година рано образуваната снежна покривка ще създаде особен микроклимат, което води до задържане на отрицателни температури в местата над 1500 метра. От своя страна, това ще даде възможност на снежните оръдия да работят след 8 декември. „Да се надяваме, че няма да има резки затопляния, които по принцип не са изключени в началото на зимата“, добави климатологът.
Споделете текущата публикация: