твоята гледна точка
Тихото ходене сваля кръвното и стреса
Автор Vnews, добавено на 13.11.2023 година, в категории: Здраве и красота, Коментари (0)

Непрекъснатите аудиостимули са като токсини с паралитично действие върху когнитивните способности и интуицията, повишават кортизола

Идеята на новата уелнес мода, родена като ТикТок приумица, е ясна – включва ходене и тишина. Леви -десни, леви – десни. И никакви слушалки, разговори, чатове, интернет.

Милиони млади хора по целия свят се прехласват по странната практика, която не може да се нарече нито само тренировка, нито само духовна практика. За ползата от ходенето се знае достатъчно, но как допринася мълчаливото уединение в себе си? Увлечението има своето логично обяснение в свят, в който животът е комбинация от непрестанен стрес и звуци – от човешка реч през музиката от слушалките до рева от двигателя на колата на поредния комплексар.

За повече загадъчност наричат новата мода и безшумно ходене. Дегизирана по този начин словесно, манията предизвиква интерес дори сред поколението на родителите на тиктокърите. Основно защото се чудят какво е това. В крайна сметка запознанството завършва с “Ааа! Ние на това му казвахме да се вглъбиш в себе си през разходката”.

За генерацията, която използва слушалките като броня срещу живи контакти идеята за “премахване” на външния свят и оставане сам със себи си и сетивните си усещания, е равносилно на обет за отшелничество. След първоначалния хаос в ума от необичайното за днешния човек поведение обаче ентусиастите откриват красотата на тишината. А по-късно – и нейното стимулиращо въздействие върху креативността.

#SilentWalking натрупва над 400 000 гледания още в първата седмица след дебюта през лятото.

За разлика от много други приумици, тази среща одобрението на лекарите. Оказва се полезна за здравето. Проучване на италиански учени от Университет на Павия показват, че дори само две минути мълчание значително понижават кръвното налягане и сърдечната честота.

Дори в сравнение с бавната, релаксираща музика тишината води до по-голямо намаляване на тези важни показатели за здравето на сърцето. Докато шумната среда повишава нивата на нашия хормон на стреса (кортизол) и ни пречи да се концентрираме. Отоневролозите – специалисти по въздействието на звуците върху нервната система, сравняват непрекъснатите аудиостимули с “токсични обгазявания с паралитично действие върху когнитивните способности”.



Споделете текущата публикация:

Коментирай





Ако коментарът ви не е на кирилица няма никакъв смисъл да натискате този бутон!
Не го правете и ако не сте напълно съгласни с тези правила!



Реклама

Hot News

Австрийските медии съобщават, че министърът на вътрешните работи на Австрия Герхард Карнер е готов да разхлаби ветото за разширяване на Шенгенското пространство с България и Румъния. В съобщението, публикувано в неделното издание на вестник […]

 

Предстоят много екстремни явления, при това не отделни, а свързани във вериги – обилни валежи, продължителни суши и повече горещи вълни
За […]

 

Днес от запад валежите ще спират, след обяд и в югоизточните райони. В Източна България, с продължаващото понижение на температурите, дъждът […]

 
 

към началото