твоята гледна точка
Министър Стойчева: Отворихме за кандидатстване процедура за близо 300 млн. лв. за внедряване на иновации в бизнеса
Автор Vnews, добавено на 04.11.2023 година, в категории: Бизнес, Коментари (0)

Това е първата мярка по новата програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ (ПКИП), която е с бюджет близо 3 млрд. лв., съобщи още министърът на иновациите и растежа

Отворихме за кандидатстване процедура за внедряване на иновации в българските компании с бюджет 293.4 млн. лв. Това е първата мярка по новата програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ (ПКИП), която е с бюджет близо 3 млрд. лв. за настоящия период до 2027 г. Това коментира министърът на иновациите и растежа Милена Стойчева по повод обявяването на приема на документи по мярката. Това съобщиха от Министерството на иновациите и растежа.

„С този финансов ресурс ще успеем да подкрепим стотици български предприятия, които искат да повишат конкурентоспособността си чрез внедряване на иновации в работата си. В Министерството на иновациите и растежа сме насочили усилия да насърчим фирми от различни сектори в цялата страна, за да модернизират бизнеса си“, коментира министър Стойчева.

По процедурата могат да кандидатстват микро-, малки, средни фирми и дружества с до 499 служители от различни икономически сектори. Министърът на иновациите и растежа уточни, че минималният размер на безвъзмездната финансова помощ ще бъде 50 000 лв., а максималният ще е диференциран спрямо големината на компаниите. Микро- и малките предприятия ще могат да кандидатстват за до 500 000 лв., а средните и дружествата с до 499 служители – за 800 000 лв. Съфинансирането ще бъде от 20% до 50% в зависимост от избрания режим на помощ, категорията на предприятието и мястото на изпълнение на проекта.Проектите трябва да са свързани с внедряване на иновация в някоя от петте тематични области на Иновационната стратегия за интелигентна специализация – „Информатика и ИКТ“, „Мехатроника и микроелектроника“, „Индустрия за здравословен живот, биоикономика и биотехнологии“, „Нови технологии в креативните и рекреативните индустрии“ и „Чисти технологии, кръгова и нисковъглеродна икономика“. „България има огромен капацитет за развитие на високите технологии и иновациите именно в посочените области“, подчерта министър Стойчева.

По думите й, със средствата ще се финансира внедряването на продуктови иновации (стоки или услуги) или иновации в бизнес процесите чрез придобиване на дълготрайни материални и нематериални активи. Ще се покриват разходите за консултантски и помощни услуги за иновации като защита на правата по индустриална собственост, осигуряване на достъп до бази данни и библиотеки, осигуряване на услуги от лаборатории за провеждане на изследвания, измервания и изпитвания.

Кандидатстването по процедурата отново е изцяло онлайн през системата ИСУН 2020 (https://eumis2020.government.bg/bg/s/8d3ebf57-ff75-4ad5-afa1-5747f558ee98/Procedure/Info/4a502f48-316b-488d-93cc-bb014709ad81).

Проектните предложения могат да се подават до 16,30 ч. на 31 януари 2024 г. Фирмите могат да задават въпроси и да искат разяснения през същия портал до три седмици преди крайния срок. Отговорите ще бъдат публикувани на страницата на Министерството на иновациите и растежа.



Споделете текущата публикация:

Коментирай





Ако коментарът ви не е на кирилица няма никакъв смисъл да натискате този бутон!
Не го правете и ако не сте напълно съгласни с тези правила!



Реклама

Hot News

120 дни ще продължи работата по обекта, входът към Варна от автомагистрала „Хемус“ ще бъде затворен частично

От 8 октомври започва работата по изграждането на канализационен колектор с голям диаметър и две […]

 

Експерт по обстановката в Близкия изток направи много интересна прогноза.

Ако Хизбула загуби своята мощ и вече не може да поддържа Башар […]

 

Облечете се добре, защото тази сутрин ще е студено. В Западна България се очакват слани. Обявен е и жълт код за […]

 
 

към началото