За разлика от традиционните лечения, в които имунното потискане трябва да се прилага постоянно, с новия подход то има потенциал да бъде трайно и прицелено в конкретни клетки
Принципно нов тип ваксина показа в лабораторни условия, че може напълно да обърне автоимунни заболявания. При това – без да се изключва останалата част от имунната система. Разработена е от изследователи в Училището по молекулярно инженерство на Чикагския университет и дава големи надежди за лечение на диабет тип 1, множествена склероза, болест на Крон, цьолиакия.
Автоимунните заболявания са предизвикателство пред медицината въпреки напредъка в лечението. Един на всеки 10 души има автоимунно заболяване. При всяко от тях имунната система бърка определен тип свои здрави клетки с бактерии, гъбички, вируси или с рак и ги атакува. Традиционно автоимунните заболявания се третират с имуносупресори – лекарства, които потискат имунитета. Терапиите могат да бъдат много ефективни, но това спасение идва със свой пакет рискове. При генералното възпирането на имунния отговор се блокират и имунните процеси, без които човек става жертва на всевъзможни инфекции. И причината е, че покрай неприятелските клетки “горят” и нормалните клетки.
В традиционния случай защитата от причинителите на заболявания е прилагането на ваксина. Но в случая с автоагресивната реакция на организма към собствените си здрави клетки подходът не може да бъде такъв.
Ако вместо това можем да лекуваме пациенти с нещо, което наричаме обратна ваксина, тя може да бъде много по-специфична и да доведе до по-малко странични ефекти. Това обясни в изявлението си по повод обнадеждаващите резултати д-р Джефри Хъбел, професор по тъканно инженерство към институт на Чикагския университет и ръководител на прочуване върху създаден от екипа му продукт.
Целта е “обратната ваксина” да изтрие паметта на имунната система за молекула, която иначе би атакувала. При множествена склерозай например това би попречило на имунните клетки да атакуват миелина – защитното покритие на нервните клетки, което заболяването унищожава. При другите разпространени автоимунни заболявания целта на провокираното “забравяне” би съхранила потърпевшите клетки на панкреаса, на стомаха, на червата.
Споделете текущата публикация: