твоята гледна точка
Учени откриха нова стратегия за борба с недоспиването
Автор Vnews, добавено на 24.09.2023 година, в категории: Здраве и красота, Коментари (0)

Японски учени от университета в Хирошима предложиха нова стратегия за оптимален сън, която да помогне за противодействие на умората и сънливостта по време на 16-часова смяна.

Според изследването, публикувано в списание „Scientific Reports“, две кратки дремки премахват сънливостта по-добре от двучасов сън.  В Япония на медицинските сестри обикновено се разрешава да спят до два часа по време на нощна смяна, за да компенсират разстройството на биологичния часовник.

Изследователите анализирали данни от предишни научни трудове, за да определят кой график на сън се бори най-добре с недоспиването и влошаването на когнитивните способности.

Оказало се, че тези, които са подремнали веднъж в продължение на 120 минути, приключващи в полунощ, са се чувствали сънливи още в четири часа сутринта и през останалата част от смяната си.

Участниците обаче, които планирали две дремки – 90-минутна, продължаваща до полунощ, и 30-минутна, завършваща в три часа сутринта – предотвратявали сънливостта до шест часа сутринта.

Експертите препоръчват да се добавят допълнителни 30 минути сън между 5 и 6 часа сутринта, което би отложило сънливостта до 7-8 часа сутринта.

Въпреки че всички групи с различен режим на сън са имали значително по-високи нива на умора между 4:00 и 9:00 часа сутринта, групата с две дремки е имала по-ниски нива на умора от останалите“.



Споделете текущата публикация:

Коментирай





Ако коментарът ви не е на кирилица няма никакъв смисъл да натискате този бутон!
Не го правете и ако не сте напълно съгласни с тези правила!



Реклама

Hot News

Днес ще бъде предимно слънчево, но преди обяд на места в низините и котловините ще има мъгли или ниска облачност. Към края на деня от северозапад ще започне ново увеличение на […]

 

След като стана ясно, че гърци купуват българско олио и с боя го „превръщат“ в зехтин, сега Интерпол съобщава, че проблемите […]

 

Предстоят много екстремни явления, при това не отделни, а свързани във вериги – обилни валежи, продължителни суши и повече горещи вълни
За […]

 
 

към началото