- По професии най-дълго са ангажирани в туризма и селското стопанство, където получават най-ниски заплати
- Мъжете се оказва, че полагат повече труд от жените
България – най-бедната държава в ЕС, е една от страните в Европа с най-дълга работна седмица, а Нидерландия, която е сред най-богатите – с най-кратка. Това показва проучване на Евростат, направено през 2022 г. Данните разбиват до голяма степен мита, че в богатите държави работят много, а в бедните – по-малко. Както и че северните народи са по-трудолюбиви от южните.
Изследването измерва в часове само продължителността на работната седмица, като се включват основната и извънредната работа, независимо дали е срещу заплащане, или не. От данните се вади времето за пътуване до работа и обратно, както и това за почивка и хранене.
Средната работна седмица в Европа е 37,5 часа. Но има съществени разлики между новоприсъединените държави и тези с по-нисък стандарт на живот и останалите. Например
най-дълга се оказва работната седмица в Сърбия,
която е кандидат за член на ЕС – 43,3 часа. Малко по-малко работят в южната ни съседка Гърция – 41 часа, в Полша по 40,4 часа седмично. Веднага след това са Румъния и България – средно 40,2 часа.
Сред държавите, в които се работи над средното за Европа, са също Португалия, Чехия, Хърватия, Унгария, Кипър, Малта, Словакия, Словения и т.н. (виж инфографиката).На другия полюс се оказват страните със силни икономики и високи доходи. Например в Германия средната продължителност на работната седмица е само с около 2 часа повече от тази в Нидерландия. По-малко от средното работят също в Норвегия, Дания, Финландия, Швейцария, Австрия, Ирландия, Белгия и т.н.
Споделете текущата публикация: