твоята гледна точка
Светът на тежък кръстопът. Индия със САЩ вместо с Русия и Китай?
Автор Vnews, добавено на 09.09.2023 година, в категории: Вести, Коментари (0)

Световното семейство „не функционира“ и е изложено на риск от конфликт при нараснало разделение между държавите. Предупреждението е на генералния секретар на ООН в навечерието на ежегодната среща на върха на Г-20. Форумът в Делхи започва на фона на разногласия по войната в Украйна и борбата с климатичните промени. Занижени очаквания предизвиква и отсъствието на президентите на Китай и Русия, предаде БНТ.

19-те най-големи икономики в света плюс Европейския съюз обединяват 85 процента от световния Брутен вътрешен продукт и две трети от населението на Земята. Преди 14 години договореностите, постигнати на срещите на Г-20, помогнаха на световната икономика да се измъкне от блатото на финансова криза. Сега обаче „различията се задълбочават, напрежението нараства експлозивно и доверието ерозира“, посочи генералният секретар на ООН. Той отбеляза, че тази комбинация води до фрагментация и в крайна сметка – до конфронтация.

Антониу Гутериш – генерален секретар на ООН: „Нашият свят се намира в труден момент на преход. Бъдещето е многополюсно, но мултилатералните ни институции са отражение на една отминала епоха. Световната финансова архитектура е остаряла, дисфункционална и несправедлива. Тя се нуждае от дълбока структурна реформа – същото може да се каже за Съвета за сигурност на ООН“.

Сред основните предизвикателства пред лидерите от Г-20 е приемането на общ подход за намаляване на парниковите газове чрез преход от изкопаеми горива към чиста енергия. Геополитически спорове и липсата на финансов ресурс обаче хвърлят сянка върху положителния изход. Г-20 е източник на 80 процента от световните емисии на парникови газове. Има риск срещата в Делхи да завърши без обща заключителна декларация.

Американският президент Джо Байдън определи отсъствието на китайския лидер Си Цзинпин като „разочароващо“. Появиха се коментари, че Пекин вероятно разглежда БРИКС като по-полезна платформа за своя международен дневен ред. От друга страна се очаква сега американски представители да изтъкнат как Съединените щати, а не Китай, могат да помогнат за развитието на страните от „Глобалния Юг“. Президентът Байдън и индийският домакин Моди се обявиха за присъединяването на Индия като постоянен член на Съвета за сигурност на ООН.



Споделете текущата публикация:

Коментирай





Ако коментарът ви не е на кирилица няма никакъв смисъл да натискате този бутон!
Не го правете и ако не сте напълно съгласни с тези правила!



Реклама

Hot News

Премиерът Денков във Виена на 4 октомври, за да убеди австрийците

Втори опит да влезе в Шенген ще направи през декември България. Той идва точно година след като Австрия и Нидерландия блокираха членството ни заедно с това […]

 

Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) започна да разглежда “безпрецедентно” дело в сряда, заведено от шестима младежи срещу 32 европейски […]

 

Днес облачността ще бъде разкъсана, над планинските райони предимно значителна, почти без валежи. В сутрешните часове на места в Източна България […]

 
 

към началото