Къде е лятото? – въпросът, който всички си задаваме през последните седмици с ниски температури и дъжд. Наближава юни, а летните дрехи все още са в дъното на гардероба. Все по-често мислим за морската си почивка, дори вече сме я планирали до последния детайл, а още не сме си купили слънцезащитен крем.
За последното обаче може да се окаже, че сме закъснели, защото специалистите препоръчват да използваме фотозащита целогодишно. „Факторът на слънцезащитния продукт, който ползваме се определя от географската ширина, на която се намираме“, казва дерматологът д-р Гергана Манолова и дава пример за София: в градска среда, фактор 15 до 20 е достатъчен за зимните месеци. Ако обаче сме в планината и упражняваме зимни спортове, фотозащита с фактор 30-50 е задължителна. Същият фактор трябва да ползваме и на плажа през лятото, а колко често трябва да нанасяме, зависи от всеки продукт – указанията са на етикета. „След всяко къпане в морето обаче е задължително“, казва д-р Манолова.

Изборът на фактор зависи и от възрастта на човек, от типа кожа, както и от това дали сме светли или тъмни. „Хората със заболявания на кожата трябва да използват медицинска козметика, задължително след консултация със специалист. Ако обаче кожата ни е здрава, нямаме клинични оплаквания или заболявания, може да си позволим всякаква консистенция на слънцезащитния продукт“, казва още д-р Манолова. Спрей, лосион, крем или олио – изборът на фотозащита на пазара е огромен. В супермаркетите ФАНТАСТИКО например предлагат над 100 продукта, включващи висока, ниска и средна защита. Има и специални продукти за детската кожа.
„Не съветвам родителите на деца до 1-годишна възраст да ги излагат на слънце. Баните на морския бряг трябва да бъдат до към 10 часа сутринта и след 17-18 часа следобед. В никакъв случай малките деца не трябва да се излагат на пряка слънчева светлина“, казва още дерматологът д-р Манолова. Според нея е много важно в слънцезащитата за деца да има минерални екрани.
Съветът й е, когато глобалният слънчев индекс /UVI/ е 3 и над тази стойност, задължително да използваме слънцезащита. Този индекс описва нивото на слънчевата ултравиолетова радиация на повърхността на Земята и предупреждава хората за необходимостта от приемане на защитни мерки при излагане на слънчеви лъчи. Актуалните нива на индекса във всеки един момент може да бъдат открити във всеки смартфон, в приложенията с прогнозата за времето.
И още съвети за предпазване от слънцето:
Много важно е да изберем облекло с подходяща материя. Неподходящите дрехи може да предизвикат кожни раздразнения.
Препоръчително е използването на дрехи с UV-защита, слънчеви очила и шапка с широка периферия.
Когато се излагаме на слънце, трябва да избягваме използването на парфюми и силно ароматизирани фотозащити, защото това може да предизвика алергии.
Профилактичен преглед при дерматолог поне веднъж годишно (за хората с фамилна анамнеза и данни за меланом на кожата – по-често).