твоята гледна точка
Влачат ли САЩ Eвропа към финансова криза?
Автор Vnews, добавено на 13.05.2023 година, в категории: Бизнес, Коментари (0)

Ще има ли финансов апокалипсис в САЩ, който ще помете като мощно цунами световните пазари? Или сме свидетели на поредното боричкане между републиканци и демократи в Конгреса, където залогът е фалитът на Америка? След месец, изпъстрен с многобройни сътресения на пазарите и мрачни сценарии какво ще стане, ако правителството не успее да посрещне разходите си, тази седмица стартират преговорите с президента Джо Байдън, за да се сложи точка на тримесечното напрежение около тавана на дълга от 31,4 трилиона долара. Скандалът избухна, защото Байдън поиска лимитът да се увеличи без никакви условия. Нещо, което председателят на републиканците в Камарата на представителите Кевин Маккарти е категоричен, че няма да се допусне. Причината – партията му настоява за съкращаване на разходите, за да се овладее летящият в небесата бюджетен дефицит.

Първата среща между Байдън и Маккарти се проведе на 9 май, но прогнозите са, че преговорите между двете партии ще продължат до 1 юни, тъй като всяко протакане след това увеличава вероятността от рецесия.

Още повече, този сюжет се развива на фона на три банкови фалита и продължаващи дебати каква част от депозитите е трябвало да се изплатят от правителството. Все сигнали, които засилват несигурността във финансовата система и поставят въпроса какво би се случило при най-мрачния сценарий.

Ако не бъде одобрен нов таван на дълга, това означава, че САЩ няма да могат да плащат сметките си в различни бюджетни системи. Прогнозите са, че тогава около 8,3 млн. души ще загубят работата си. Цените на акциите и книжата ще се сринат за дни с около 45%, което директно ще удари пенсионните фондове и ще остави цяло едно поколение възрастни на минимални доходи, ще бъдат „изядени“ и спестяванията на американците.

Дотук ситуацията напомня Голямата депресия от 1929 г., но това съвсем няма да е всичко..

Когато глобална икономика започне да потъва, тя неминуемо повлича и останалите, докато „вълнението“ не предизвика световна рецесия. Първи ще реагират световните борси, веднага след тях цените на петрола, храните и суровините ще поемат рязко нагоре. Междувременно ще започне паническа разпродажба на един от най-сигурните активи в света – американските държавни облигации. След като САЩ не могат да плащат заемите си, а тези книжа са дългови, логиката е, че те ще се превърнат в хартийки.

Това ще принуди ЕС, Китай, Индия, Япония, Бразилия и останалите големи икономики в спешен порядък да ограничат доларовите разплащания, за да защитят производителите си. Процес, който неминуемо ще доведе до резки флуктуации в курсовете; стоките и товарите ще залежават по пристанища, докато търговците се чудят как да се разплащат, за да не са на загуба.

На този фон ще се ожесточи битката коя ще е новата глобална валута – еврото, юанът или евентуално обща парична единица на страните от BRICS (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка). Общият им брутен вътрешен продукт съставлява 25% от световния – тоест те имат потенциал да нанесат удар по долара, ако той доброволно сдаде позициите си. Още повече че Китай отдавна търси как да измести щатската валута от трона, а Русия, принудена от санкциите, обещава на останалите 4 страни евтини енергийни суровини, ако склонят да изберат нова парична единица. Но в този наситен с нерви сюжет се промъкна още една свежа интрига. Мощното криптолоби и многобройните му медии по света изведнъж видяха в BRICS шанс да легализират биткойна като международно разплащателно средство. Благодарение на това всички инициативи на 5-те страни получават такава невероятна реклама в западни медии, за каквато не са и мечтали, а към обединението вече се насочиха аутсайдери като Иран и Египет. Вероятно и други страни от Черния континент ще подадат молби за членство, ако се съди по активността на Китай и Русия в Африка.

От тази гледна точка САЩ са на съдбоносен кръстопът. Те или ще останат глобален „печатар“ на валута номер 1, което има своите суперпредимства като да си вдигнеш лимита на дълга, вместо да пестиш, или доброволно ще се откажат от трона, губейки статута си на хегемон.

Ако се съди по досегашния опит, това няма как да се случи, колкото и да се вдига градусът на споровете между демократи и републиканци в оставащата година и половина до изборите. Още повече, от 1960 г. досега Конгресът е актуализирал 78 пъти тавана на външния дълг, което подсказва, че и сега най-вероятно ще стане така..

Подобно е мнението и на проф. Стив Ханке, който миналата седмица бе посочен от Washingtonian Magazine в топ 500 на най-влиятелните фигури във Вашингтон.

„Въпреки че цените на суапове се повишиха малко през последните няколко дни, което предполага, че инвеститорите изпитват известен страх от фалит, мисля, че проблемът не е нищо повече от буря в чаша вода – коментира професорът пред „24 часа-168 истории“. – Политиците във Вашингтон вероятно ще направят това, което правят винаги: борба до последния момент, след което ще преговарят за увеличаване на дълга.“

На въпрос възможно ли е протакането да се съчетае с опита на BRICS да наложат своя валута, която да измести долара, той посочи, че „слуховете за падането и евентуалната смърт на щатския долар, макар и често повтаряни, са исторически необосновани“.

„От VII век пр.н.е. е имало само четиринадесет доминиращи международни валути – отбеляза още той. – Както подсказва тази времева линия, много е трудно да свалите подобна парична единица от трона. Това предполага, че всички съперници на долара, включително все още напълно недефинираната валута на BRICS, ще открият, че са изправени пред много трудна задача. Всъщност, въпреки че непрекъснато се говори за дедоларизация, тя досега не се е случила никъде в някаква значителна степен. Както се оказа, доларът е най-чистата „мръсна риза“ на разположение.“

Според него тук трябва да се имат предвид и няколко любопитни факта: „Това може да изненада мнозина, но китайците, въпреки всичките им приказки за дедоларизация, наскоро са увеличили облигациите си, емитирани от правителствени агенции на САЩ, като Federal Housing Administration.“

Икономистът обори и опасенията, че тази валута става все по-уязвима заради натиска срещу санкциите.

„Но какъв би бил заместителят – пита професорът. – Еврото? Всъщност не, защото еврозоната налага почти същите финансови санкции на Русия, както и САЩ. Накратко, мисля, че прогнозите за смъртта на долара са глупава игра.“

Изглежда подобно е мнението и на един от най-богатите хора в света – Уорън Бъфет, който тези дни публично се скара на политиците да прекратят врявата около евентуалния фалит, защото „страхът е заразен“. И че „не може да се управлява икономика по този начин, когато хората се тревожат дали парите им са на сигурно място в банките“.

След което настоя шефовете на трите фалирали банки да понесат отговорност за действията си и че те не трябва да останат безнаказани, защото една клечка кибрит може да запали пожар в цялата финансова система.

Въпреки това той вдъхна кураж, че ако може да избира, ще поиска отново да се роди в САЩ – „може би най-добрият свят, който някога сме имали“.

Шефката на Европейската централна банка Кристин Лагард също опита да успокои пазарите и борсите на Стария континент, като заяви, че за фалит на Америка и дума не може да става. Още по-малко че той ще засегне по някакъв начин Европа. От тази гледна точка турбуленции у нас едва ли могат да се очакват по тази линия.

По-скоро проблеми могат да възникнат във вътрешен план около формирането на бюджета и съкращаването на разходите с 11 млрд. лв., за да не се стигне до рекордния 6-процентов дефицит. Според някои финансисти като Любомир Дацов може би в един момент повишението на данъците ще е неминуемо. И ако това все още е в сферата на дискусиите, то при имотите вече се забелязва как плавно покачващите се лихви леко „охлаждат“ пазара.

„Статистиката от началото на годината показва, че броят на сключените сделки в цялата страна, с изключение на Несебър и Разлог, намалява с между 10 и 24%“, коментира пред „24 часа-168 истории“ Наско Атанасов, който е шеф на агенция за недвижими имоти.

Според него спадът в София е в диапазона от 12 до 14% от януари насам.

Това се дължи на няколко фактора. Какви са те четете ТУК



Споделете текущата публикация:

Коментирай





Ако коментарът ви не е на кирилица няма никакъв смисъл да натискате този бутон!
Не го правете и ако не сте напълно съгласни с тези правила!



Реклама

Hot News

Единствено махането на акциза за домашната бира успя да обедини депутатите

Предложената от финансовото министерство промяна в данъчните закони, станала известна като донос-бонус, отпада. Според нея трябваше да се дава бонус от […]

 

Комисията по земеделието, храните и горите прие на второ четене промени в Закона за тютюна, тютюневите и свързаните с тях изделия, […]

 

Градусите обаче няма да са толкова високи, колкото през миналата. Без режим на водата, добри прогнози за реколтата
Към 8 […]

 
 

към началото