Само преди 2 г. партията на Костадинов бе девета, сега говори за свой кабинет. Докато “големите” я гледаха презрително заради популизма, народът я припозна като защитник от маски и ваксини и борец срещу кланящи се на чужди посолства
“Възраждане” се превърна в най-голямата партия в България” – така лидерът ѝ Костадин Костадинов прочете резултатите от вота в неделя. И разясни – “Възраждане” се нареди трета, но първите две формации са коалиции.
И наистина, за двете години политическа криза “Възраждане” са
единствените, които растат с това темпо
От 78 хил. гласа през април 2021 г. до 5 пъти повече на вота сега, или 357 167 гласа. От девета политическа сила тогава до трета днес, детронирайки ДПС от тази позиция. И всичко това на фона на пренебрежителното, леко надменно отношение на останалите играчи. Именно в това до голяма степен неадекватно отношение на другите партии може да се потърси един от отговорите защо организацията на Костадин Костадинов порасна 5 пъти.
Те всички са видни евроатлантици и като такива не виждат за нужно да обяснят на хората защо всъщност ни е важно НАТО да ни пази, когато Путин води война в Украйна, а и не само тогава. За тях се подразбира, за електорат, възпитаван в русофилство от Вазово време насам – не.
Добри икономисти вадят всякакви доказателства, че въвеждането на еврото не вдига инфлацията. Да, но Костадинов и компания ловко
заиграват със страховете на хора, които не четат финансови анализи,
че това не е така и животът им ще поскъпне. И освен това го обличат в патриотична опаковка – референдумът на “Възраждане” не е срещу еврото, а за защита на българския лев.
Именно това, че сега партията се шири сама в политическата ниша на патриотите националисти, дава още едно обяснение за нейния възход. Това е запазена територия, от която сродните ѝ формации години наред си гарантират поне 10% от гласовете на електората. При първото си явяване на парламентарни избори през 2005 г. създадената през същата година “Атака” събра 9% от вота, а ВМРО – 5,7%. Достигнат сегашния процентен резултат на “Възраждане”, но само механично събрани (а и тогава активността бе по-висока).
През 2014 г. картината бе подобна – “Атака” и патриотичният фронт на Валери Симеонов и Красимир Каракачанов събират общо 11,8%. Тогава това ги направи съуправляващи във втория кабинет на Бойко Борисов. Наредени до победителя и съумели да се обединят, на следващите избори през 2017 г. патриотите от ВМРО, НФСБ и “Атака” вече взеха 14%. И заедно с “Воля” на Веселин Марешки записаха участие и в “Борисов 3”.
Споделете текущата публикация: