Пясъчните язовири спасяват хората от сушата
2 млрд. души нямат достъп до безопасна питейна вода, а 3,6 млрд. – до нормални санитарни условия, става ясно от нов доклад на ООН.
Експертите са категорични – светът е изправен пред глобална водна криза, която заплашва да излезе извън контрол.
За последните 40 г. потреблението на вода се е увеличавало с по 1% на година заради нарастващото население и промяната в консумацията и потребителските навици.
Очаква се до 2050 г. броят на хората в градовете, където има недостиг на вода, да нарасне почти двойно – от 930 млн. души през 2016 г. до 2,4 млрд. Докладът прогнозира, че дотогава търсенето на вода ще скочи до 80 процента.
Ако няма мерки, със сигурност ще има глобална криза,
предупреждава Ричард Конър, водещ автор на доклада. Съветва държавите да се стремят към по-добро международно сътрудничество.
“Спешно са нужни силни механизми, които да предотвратят излизането от контрол на глобалната водна криза”, заяви и Одри Азуле, генерален директор на ЮНЕСКО.
В същото време много страни по света се борят със замърсяването на водите. Само седмица преди публикуването на доклада на ООН Албания обяви своята река Вьоса за национален парк – първият по рода си в Европа. Така “последната дива река” на континента ще бъде защитена от бъдещо изграждане на изкуствени бариери, които биха навредили на ценните ѝ екосистеми.
Споделете текущата публикация: