- Първите два мобилни оператора сезираха Комисията за защита на конкуренцията, че третият ще придобива 60% от пазара с “Булсатком”, без да е поискал разрешение
- “Юнайтед груп” официално – “безпочвено, абсурдно” Проверката ще покаже, че сме спазили всички закони. Готови и на съд
Телекомуникационният бизнес в България влезе в първия си открит сблъсък след години на мирно съжителство и възпитана конкуренция между А1, “Виваком” и “Йетел”.
Трите компании не са само мобилни оператори, първата има своя телевизия А1 Xplore TV със собствени спортни канали MAX Sport. Втората компания също има телевизия EON, но е и собственик на Нова телевизия, третата държи Би Ти Ви. За кратко преди месеци дори се заговори, че А1 има интерес да придобие Би Ти Ви от конкурента си “Йетел”, но се оказа невярна новина.
“Булсатком” и Спас Русев са имената, които разлюляха бранша,
в който досега трите мобилни оператора защитаваха заедно своите интереси. (Така беше, когато държавата при премиера Пламен Орешарски си беше наумила да използва част от честотите, за да пусне на пазара четвърти мобилен оператор, за насърчаване на развитието на 5G, или пък да защитят нужните инвестиции при правителството на Кирил Петков в Плана за възстановяване).
Вдигаха цени и пускаха услуги за клиентите без удари под кръста между конкурентите.
Пазарната битка обаче стана видима преди по-малко от две години, и то заради “Булсатком” – най-големия доставчик на платена тв съдържание в България с водеща позиция в сателитната телевизия. (Виж и кратката история на тази българска компания долу).
Продажбата на “Булсатком” започна през лятото на 2021 г., кандидати бяха PPF – собственика на “Йетел”, Спас Русев и Пламен Генчев.
Сделката за придобиване на “Булсатком”, водещ оператор за платена телевизия и широколентови услуги на българския пазар, е успешно финализирана. Новият собственик на “Булсатком” е Viva Corporate Bulgaria, представлявана от г-н Спас Русев – успешен предприемач и стабилен инвеститор на телекомуникационния пазар в Югоизточна Европа, доскоро акционер във “Виваком”, водещия телекомуникационен оператор на България.
Това е текстът на официално съобщение, дошло от “Булсатком” на 9 август 2021 г. И за всички извън телекомуникационния бизнес в България става дума зо обичайна информация за сделка.
Но две години по-късно ще има сблъсък, в който директно участват “Йетел” и А1 срещу “Виваком”.
На практика през лятото на 2021 г., когато се се появява официалното съобщение, че Спас Русев е придобил “Булсатком”, липсва реална смяна на собствеността в тази компания. Причина са съдебни дела, водени от съоснователя на компанията Пламен Генчев. Той твърди, че кредитори опитали да отнемат собствеността му в компанията. По онова време според неофициална информация в телекомуникационния бизнес самият Спас Русев отрича да има интерес към сделката.
Следва година на затишие в този сюжет и към края на септември 2022 г. бизнесменът Русев лично съобщава пред “Капитал”, че сделката за “Булсатком” е вече финализирана, след като кредиторите одобрили офертата му.
Според седмичника цената е между 120 и 130 млн. евро, които са платени с лични средства и заеми от международни финансови институции. Затова при промяната на собствеността в “Булсатком” става смяна и на кредиторите с компанията със Спас Русев.
Много съм доволен, че приключи сделката за “Булсатком”. Тя се проточи доста във времето. Нямам намерение да правя промени в мениджмънта. Сега се събираме с екипа, за да обмисляме нови продукти и други действия за оздравяване на компанията, обяснява своите действия на 27 септември 2022 г. пред “24 часа” Спас Русев.
От справка в Търговския регистър става ясно, че всъщност той е придобил регистрираната във Великобритания “Булсатком инвестмънт лимитид” – компанията, която е собственик на българското дружество.
След есента на 2022 г. новините и събитията покрай “Булсатком” започват да се развиват динамично. Отново “Капитал” на 6 декември 2022 г. забелязва интересен детайл в публичния годишен доклад на “Юнайтед груп” – собственик на “Виваком” и Нова телевизия. Според цифрите в него компанията е отпуснала на Русев 126,5 млн. евро за купуване на “Булсатком”.
Конкурентите “Йeтeл” и “A1 Бългapия” реагират, че “Виваком” придобива почти 60% от пазара
на платена телевизия и интернет услуги и веднага заедно подават жалба в Комисията за защита на конкуренцията.
С почти светкавична реакция на 22 декември 2022 г. KЗК стартира проверка нa cдeлкaтa, за да установи дали има нapyшeниe нa закона и задължението за предварително yвeдoмявaнe нa KЗK пpи кoнцeнтpaция.
Шумът около “Булсатком” обаче не стихва в очакване на решението на комисията.
На 6 февруари 2023 г. в интервю за “24 часа” Марек Слачик – изпълнителен директор на PPF за Централна и Източна Европа – собственик на “Йетел”, казва, че приветстват проверката, започната от КЗК. По думите му комисията не е получила уведомление за концентрация, както повелява законът.
Нашият конкурент може да прехвърли реалната икономическа стойност на “Булсатком” към себе си и така да придобие значителна пазарна сила. Тези данни трябва да бъдат проверени от КЗК. Ние сме много загрижени, както вероятно и A1.
Надяваме се, че КЗК ще предприеме съответните действия, за да защити конкуренцията на пазара и което е по-важно – потребителите, описва Слачик сделката, видяна откъм “Йетел”.
15 дни по-късно – на 23 февруари, в КЗК е внесено искане от “Словения броудбанд” – дъщерна компания на “Юнайтед груп”, за придобиване на активи на “Булсатком” – 167 обекта от инфраструктурата за разполагане на мобилни базови станции и друго телекомуникационно оборудване, и елементи за фиксирана електронна съобщителна мрежа.
Споделете текущата публикация: