Все повече страни притеснени, че това ще върне пандемия, въвеждат мерки
Китай отвори границите си за първи път, откакто наложи ограничения за пътуване през март 2020 г. Решението влезе в сила с началото на семейните събирания по случай Лунната нова година.
Пристигащите пътници вече няма да спазват карантина. Това е рязка промяна в политиката на страната срещу COVID, при това на фона на нарастването на случаите. Все още се изисква доказателство за отрицателен PCR тест, направен в рамките на 48 часа след пътуването.
Няма официални данни за броя на заразените в момента в най-населената държава в света, но според западни медии са стотици милиони. Опасението е, че с голямото преселение на китайците за празнуване пандемията може да се завърне.
През последните три години Китай стриктно спазваше политика на “нулев ковид” с цената на драконовски ограничения и многобройни локдауни, но това се отрази пагубно на икономиката и предизвика бунтове в редица градове. Мерките доведоха и до слаб стаден имунитет на населението.
По Коледа световните агенции съобщиха, че само източната китайска провинция Чжъцзян се бори с около 1 млн. нови случаи на ден, като се очаква броят им да се удвои.
Още по-тревожни са данните на фона на съобщенията за новия подвариант, върлуващ в Китай – “Кракен”, който е изключително заразен.
Затова много държави изискват COVID тест за пристигащи от Китай, въпреки гнева на правителството в Пекин.
Първа в Европа взе мерки Италия, последвана от Франция. Към тях се присъединиха и Германия, Гърция, Испания, Швеция, Великобритания, Австралия, Канада, Индия, Израел, Малайзия, Мароко, Катар, Южна Корея, Тайван и САЩ.
България засега не въвежда мерки за пристигащите от Китай.
Преди пандемията Лунната нова година беше най-голямата годишна световна миграция на хора, които се връщат у дома, за да бъдат с близките си. Очаква се 2 млрд. пътувания да бъдат извършени тази година – двойно спрямо миналата. Около 400 000 души ще се отправят от Хонконг към континентален Китай през следващите седмици.
След протестите и отказа от нулeвата COVID политика се стигна до претоварване на здравната система и на крематориумите. След като спря ежедневното преброяване на случаите, в събота официално бяха отчетени нереалните едва 2-ма починали. Властите забраниха над 1000 профила в социалните мрежи, които критикуват действията му срещу вируса.
Споделете текущата публикация: