твоята гледна точка
В МБАЛ „Св. Марина“ правят първи трансплантации на клетки
Автор Vnews, добавено на 14.05.2015 година, в категории: Доктор Ох Боли, Коментари (0)

Мъж на 55 години с онкохематологично заболяване е първият пациент на университетската МБАЛ „Св. Марина“ във Варна, който е подложен на автотрансплантация, други 4-има са в готовност да влязат в същата процедура в супермодерния онкоцентър на лечебницата.

Това стана ясно днес при представянето на модерната технология за лечение, при която от пациентите се извличат клетки от периферна кръв преди подлагането му на химио- и лъчетерапия, които се замразяват дълбоко, и, след като болният премине химио- и лъчетерапия, му се имплантират обратно, за да подпомогнат възстановяването му.

Авто- и алотрансплантациите във варненската „Св. Марина“ стартират в партньорство с водещи в областта специалисти от Израел и Норвегия.

След първите автотрансплантации, планираме най-късно в началото на 2016 г. е алотрантплантации – имплантиране на здрави периферни клетки от донор, обяви зам.-ректорът на Медицинския университет във Варна проф. Христина Групчева.

Трансплантациите на клетки са подходящи за болни с лимфом, миалома, рак на тестисите, някои саркоми и апластична анемия, обясниха специалистите. Процедурите по българското законодателство са безплатни. Ключът към успеха, освен прецизното извършване на високоспециализираните манипулации, е точната преценка на пациента и момента, в който това трябва да се направи, обясниха водещи онколози от „Св. Марина“ и техни колеги от израелската болница „Хадаса“ и от институт „Радиум“ в Осло.Легловата база в Центъра по костно-мозъчна трансплантация изисква изключително специфичен режим на поддържане. Това налага през него да минават ограничен брой пациенти, посочи проф. Христина Групчева. Месечно болните са между 5 и 10, с тенденция броят им да се увеличава. В центъра работят трима онкохематолози, а в лабораторията – молекулярен е клетъчен биолози. Очаква се към тях да се присъединят още толкова.По официални данни между 70 и 80 на сто от пациентите с онкохематологични заболявания задължително преминават и през радиотерапия. За по-малко от 3 месеца през двата линейни ускорителя на МБАЛ „Св. Марина“ вече са преминали около 60 болни, без да им се налага влизане в листа на чакащите.



Споделете текущата публикация:

Коментирай





Ако коментарът ви не е на кирилица няма никакъв смисъл да натискате този бутон!
Не го правете и ако не сте напълно съгласни с тези правила!



Реклама

Hot News

Премиерът Денков във Виена на 4 октомври, за да убеди австрийците

Втори опит да влезе в Шенген ще направи през декември България. Той идва точно година след като Австрия и Нидерландия блокираха членството ни заедно с това […]

 

Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) започна да разглежда “безпрецедентно” дело в сряда, заведено от шестима младежи срещу 32 европейски […]

 

Днес облачността ще бъде разкъсана, над планинските райони предимно значителна, почти без валежи. В сутрешните часове на места в Източна България […]

 
 

към началото