Наред с глобалния риск за здравето на цялото човечество и с ежедневните строги мерки за предпазване от евентуално заразяване с новия коронавирус вече сме свидетели на най-ускорената технологична промяна на начина ни на живот. И тази промяна е тук, за да остане – човечеството навлиза в една нова ера:
ерата на пълната
доминация
на виртуални
и дигитални
платформи
Наблюдава се реална експлозия в ползването на дигитални платформи и приложения. Например платформата за онлайн лични и бизнес срещи ZOOM вече регистрира 200 милиона срещи дневно само през месец март 2020-а. Това е 2000% – да, две хиляди процента – увеличение спрямо декември миналата година.
Amazon, лидерът на онлайн търговията, регистрира 5000% увеличение на онлайн поръчки на хранителни продукти.
Търсенето на
онлайн услуги
се е увеличило
400%
за последния месец. В който и сектор на икономиката да се погледне, виртуалният и онлайн бизнесът е в невиждан подем, измерващ се в десетки и стотици пъти увеличение, което само няколко месеца назад би попаднало в сферите на фантазията дори на най-смелите анализатори.
В публикация във сп. “Форбс” Джош Бершин настоява, че
работата от
домашният
офис, която
доминира
през сегашния период на социални рестрикции, е тук, за да остане завинаги. Няма да има връщане към нормалното – ще има ново нормално! Бъдещето на значителен брой офисни професии ще се премести в нашите домове и дигиталните платформи за това са вече разработени – те са налице и са в реален тест, вече използвани от стотици милиони, които в този момент пренесоха офисите в своите домове.
По време на тази пандемия се оказахме изолирани и затворени в своя дом и започнахме да оценяваме колко е важен той! В бъдеще ни предстои да осъзнаем, че той е безценен и необходим не само за нашия личен, но и професионален живот.
Така бавно и постепенно се връщаме към фундаменталните и непреходни истини в многовековната история на човечеството и започваме да осъзнаваме, че
жилището
се оказва
най-сигурната
инвестиция в
нашия живот –
нещото, което остава непреходна ценност независимо от изпитанията на ежедневието ни.
Коронавирусът вече предизвиква негативни последици не само върху нашето здраве, но и върху нашата икономика. Редица бизнес сектори навлизат в рецесия. Анализатори предвиждат, че това неминуемо ще засегне и пазара с недвижими имоти.
Това до известна степен е вярно, но и неточно. Да, някои малки, средни и без здрава строителна история фирми ще имат изключително труден, а в някои случаи и пагубен за техния бизнес период.
В същото време силните фирми в строителния бранш, с дълбоки традиции в качеството, ще бъдат печелившите. Неминуемо новият начин на живот, който ни очаква, ще събуди
засилен интерес
към многофунк-
ционалните
жилища
Основните и важни въпроси, които ще стоят пред потенциалните купувачи, ще са не каква е цената, а какво е качеството, в което инвестират средствата си, и дали това, което се заплаща, ще бъде завършено в обещания вид и срок. Предишните икономически кризи дадоха много уроци в тази посока.
В условията на икономическа рецесия рискът се измерва чрез анализ не на това какво е било вчера, а на това да предвидим какво ще бъде утре.
В Китай вече са налице форсмажор и несъстоятелност на малки фирми в сферата на недвижимите имоти. За сметка на това
големите
строителни
конгломерати
вече успешно
пускат своите
двигатели
с пълна пара и започват да синхронизират бизнеса си с изискванията на новото време. Всички са наясно, че само големите компании, изградени на стабилни основи, ще успеят да го направят.
Примерът от Китай показва не само каква е кривата на пандемията на новия коронавирус, но и какви са очакваните икономически последствия. Най-вероятно е това да се случи и в редица други държави.
Споделете текущата публикация: