Системата на клиничните пътеки си изигра времето и ролята, каза Петров. И заяви, че клиничната пътека е вкарване на рамка с мотива, че се залага на еднакво качество в различните болници. „Това е добрата страна на клиничните пътеки. Лошата е, че те не покриват всички разходи. Не покриват например придружители, а те понякога са необходими. Ако имаш фрактура, пътеката покрива само нея. Тя не лекува причината“, обясни здравният министър. Той припомни, че има императивен срок на престой по клинична пътека, но пациентът може да остане още в болничното заведение по преценка на лекаря. Имал съм пациентка във ВМА, която е лежала 4 месеца. Няма такава пътека. Ако престоят се проточи, сумата не се проточва, продължи ген. Петров.
Според него диагностично свързаните групи са по-справедливи от клиничните пътеки, но ще струват с 30% повече. Това прави още 1 милиард за здравеопазване. Министър Петров увери, че ще се бори за повече средства за здраве.
Ген. Николай Петров наследи ген. Стоян Тонев като директор на ВМА. „Ген. Тонев направи много за ВМА, дори за моето израстване. Заболя ме много за неговите обвинения. Виждах се с него на кафе на Прошка“, разказа здравният министър.
Попитан какво трябва да се направи за психично болните, за да не представляват заплаха за хората, Николай Петров отговори: „Трябва да има регистър на психично болните. Имаше такъв, но бе закрит. Някои психично болни имат оръжия и са опасни“.
На финала на разговора министър Петров се обърна към своите колеги и техните пациенти с думите: „Вярвайте на своите лекари, не ги съдете толкова тежко, защото те са като вас. Ние също сме пациенти. На лекарите пожелавам здраве и вяра. Искам да се обърна към специалистите по здравна грижа, те са в най-лошо положение и са най-нископлатени. Ще мислим и за тях“.
Споделете текущата публикация: